Erilised said eripreemia

Sertifitseeritud ja premeeritud kogenud metsakasvataja

Eesti Erametsaliidu parimate metsamajandajate konkursil võitis tänavu kogenud metsakasvataja eripreemia Vändra metsaühingu liige Starforest OÜ. Pildil: Eesti Erametsaliidu tänukiri 

Ettevõte on metsatöödega tegelenud 2004 aastast (PEFC metsamajandaja sertifikaat alates 2015 a). Metsades toimetab kolm meest: Aarne Annamaa, Gunnar Soodla ja Peeter Kuuse, lisaks koostööpartnerid, kes masinatega metsas tööd teevad. Kolm meest on metsast kogemusi ammutanud juba üheksakümnendate algusest. Aarne on õppinud ülikoolis metsatööstust, Peeter tudeeris maaparandust ning Gunnar on lõpetanud kehakultuuri eriala. Metsaühingusse kuulub ettevõte 2014 a alates ning eelmisel aastal valisime Aarne Annamaa metsaühingu juhatusse.

Kogenud metsakasvataja päev algab ja lõpeb ekraani ees


Pildil: Aarne Annamaa oma ekraani ees

Arvutiekraanil kontorilaua taga tehakse esialgsed tööde plaanid, vaadatakse üle juurdepääsuteed, naabrid, metsa inventeerimisandmed, ilmateade ning kontrollitakse üle ega seadusepügal planeeritud töid kuidagi piirama hakka. Peamised töövahendid riiklik metsaregister, metsaseadus ja oma mälu.Pildil: Gunnar Soodla päeval metsas nähtut ekraaniga kooskõlastamas.

Uute kogemuste jaht käib metsas

Ettevõtte juhi Aarne sõnul on peasiht saada parem mets. Viimastel aastatel on hoogsalt kasvanud oma kinnistutel tehtud metsa uuendamise ja hooldamise tööde maht ning plaanis on rohkem teha ka metsakuivendustöid.
Pildil: Starforest OÜ juht Aarne Hundi kinnistu eesvoolukraavis kogemuse jahil.

Raietööde juht Gunnar ütleb, et lageraieid oskab teha igaüks, aga metsa kasvatamine on kunst. Starforesti mehed ja masinad kujundavad oma metsi ning nende loomingust saavad osa kliendid, kes ettevõttele oma metsatööd usaldanud. Pildil: Aarne ja Gunnar arutamas raietööde tehnoloogiat: kas giljotiin või saemehed?

Metsaomanikud räägivad

Kristjan Rubin, Vändra metsaühingu liige: “Pakutav hind oli konkurentidest pisut parem. Kogu asjaajamine sujus lihtsalt ja kiiresti. Töö kulgemise ja lepingu täitmisega hoiti mind kenasti kursis. Ka raiesmik anti üle heas korras.”

 

 

 

Peep Jürs, Vändra metsaühingu liige: “Starforestiga asju ajada oli nii lihtne ja kerge. Kõik lahenes väga loomulikult ja kiiresti.Tähtaegadest ja kokkulepetest peeti kinni ja tehti veel enamgi. Erilised tänud, et mets ja metsatee jäi terveks, ning tsiteerides Leili Mihkelsoni:mets on peale lõikust sile nagu jalgpalli väljak.”

 

 

 

Vändra metsaomanikud Elmia metsamessil

Olime grupi metsameestega Elmia metsamessil 8. ja 9. juunil Rootsis. Lühidalt meie messimuljeid.

Huvitav oli jälgida HiVision 3D metsatõstukit, millega tehakse töö ära kabiinist väljumata. Operaatoril peas 3D prillid, milles pilt tõstukil paiknevatelt kaameratelt.

HiVision 3D metsatõstuk

Harvendusraie masinatel võrdlesime värvi, kaalu ja salongi disaini. Sobivates värvides olid ROTTNE H8D   ja SAMPO ROSENLEW HR46X . Rottne kaalub veidi rohkem, kuid salongidisain on oluliselt parem.

Pildil Sampo harvester ja metsaomanikud Mihkel Jürisson, Eino Ojandu ja Marek Eerik.

Väikeste raiemasinate kategoorias oli valik väga lai. Pikemalt jälgisime Vimeki uuenduskuuri läbinud harvesteri 404SE , mille hinnad vahemikus 170-190 000 € Masin keerutas tihedas puistus ilma, et oleks puutunud ühtegi kasvavat tüve. Kuna sadas tugevalt vihma, siis pilti ega videot ette näidata pole.

Suured asjad hakkasid ka silma. Pikalt arutlesime kas ja kus Eestis suurt Ecolog 594e käru kasutada saab. Külmal talvel vast…

Pildil Ecolog metsakäru 594e, mille veomaht 20 tonni.

FTG Cranes AB oli välja pannud tõstuki külge lihtsalt paigaldatava kopa.

FTG kopp

Metsainimesed muutusid silmnähtavalt elavamaks, kui vaatevälja ilmus veidike kodust soppa ja pori. Mõlemal päeval vaatasime, kuidas toimetas väike väljavedaja Alstor 840 PRO.

Pildil Alstor väljavedaja

Itaallaste hakkur firmalt Pezzolato sai palju meie tähelepanu. Huvi äratasid just masina kõhu all olevad tillukesed rattad, mida sai üles/all liigutada. Itaaliakeelsest vastusest saime aru, et tegemist teljekoormuse reguleerimiseks mõeldud ratastega. Pisut harjumatu nägi isesõitev hakkur välja küll…

Pildil PTH 1400/820 ALLROAD

Metsa uuendamise poole pealt jäid silma Brace Forest istutusmasin ja põdrakelk, millega taimi transportida.

Brace Forest istutusmasin
Pildil leedukate põdrakelgu arendus ja metsaomanik Mihkel Jürisson.

Messil ei olnud väljas ainult uued kaubad. Võimalus oli endale soetada ka Valmet 830

Messipäeva kokkuvõtted tegime  Ulrichehamni hubases restoranis Bryggan 

Pildil paremalt: Aarne Annamaa, Eino Ojandu, Marek Eerik, Mihkel Jürisson, Peeter Kuuse ja Gunnar Soodla.

Rääkisime plaanitud metsaseaduse muudatustest

Vändra metsaühingu liikmed toetavad seadusi, mis vähendavad eraomandi kasutamisega seotud piiranguid.

Neljapäeval toimus Vändra Metsaühingu iga-aastane üldkoosolek, kuid koguneti juba varem. Enne üldkoosolekut saadi kokku eelmisel aastal erametsandusorganisatsioonide poolt erametsasõbra tiitli saanud riigikogu liikme Andres Metsojaga, kellega arutleti metsaseaduse muutmise teemadel. Continue reading “Rääkisime plaanitud metsaseaduse muudatustest”

Maapinna ettevalmistamise tellimine istutamiseks ja loodusliku uuenduse tekkeks

Maapinna ettevalmistamine toimub ketasadraga ning vajadusel on võimalus tellida metsapuu seemnete külv.
Tööde hind metsaomanikule on 165 €/ha olenemata metsamaa asukohast (hind sisaldab käibemaksu, administreerimistasu 2%, nimekirja kokkupanemine, tööde teostajale edastamine, arvete saatmine). Continue reading “Maapinna ettevalmistamise tellimine istutamiseks ja loodusliku uuenduse tekkeks”